Aktualności

Wakacje tuż, tuż.. Zadbaj o bezpieczeństwo swoje i swoich bliskich

Data publikacji 14.06.2019

Za kilka dni rozpocznie się najbardziej oczekiwany przez wszystkich okres roku – wakacje. Wiadomo, że jest to czas rozluźnienia, spokoju i łapania drugiego oddechu na następne miesiące pracy i nauki. Dlatego, żeby wakacje nie stały się koszmarem, przeczytaj i weź do serca poniższe zasady bezpieczeństwa. Dzięki nim zmniejszysz ryzyko wystąpienia zagrożeń dla Ciebie i Twojego najbliższego otoczenia.

Zanim zdecydujesz się na wyjazd, upewnij się, że w telefonie masz zapisane numery alarmowe. To dzięki nim będziesz miał możliwość powiadomienia odpowiednich służb o zagrożeniu.

112 – Centrum Powiadamiania Ratunkowego

997 – Policja

998 – Straż Pożarna

999 – Pogotowie Ratunkowe

 

984 – pogotowie rzeczne

985 – pogotowie górskie

0 601 100 100 – numer ratunkowy nad wodą (WOPR)

0 601 100 300 – numer ratunkowy w górach (TOPR i GOPR)

Ustaw w swoim telefonie kontakt ICE (in case of emergency – w nagłym wypadku). Jest to numer do osoby, którą ratownicy powiadomią w razie nagłego wypadku, a także będą mogli uzyskać od niej niezbędne informacje (np. przyjmowane leki, alergie) dotyczące osoby poszkodowanej.

Dodatkowo, możesz zainstalować w swoim telefonie aplikację „Moja Komenda”. Jest to aplikacja, która zawiera adresy i telefony do wszystkich komend i komisariatów, a także numery kontaktowe do wszystkich dzielnicowych na terenie całego kraju. Ponadto, po włączeniu usługi geolokalizacyjnej w telefonie, aplikacja sama odnajdzie najbliższy obiekt policyjny oraz wyznaczy najkrótszą trasę dojścia lub dojazdu do niego.

Niezależnie od tego, gdzie wyjeżdżasz – w góry, nad morze czy jezioro – nie dawaj złodziejom okazji do wykorzystania twojej nieobecności i przed wyjazdem zabezpiecz właściwie swoje mieszkanie lub dom. Sprawdź dokładnie czy okna i drzwi wejściowe, garażowe oraz balkonowe są zamknięte. Zakręć zawory doprowadzające wodę i gaz do twojego mieszkania. Nie zostawiaj na widoku pieniędzy, biżuterii, laptopa czy innych drogocennych przedmiotów. Powiadom o swoim wyjeździe zaufaną osobę, która w czasie twojej nieobecności zaopiekuje się twoim domem. Możesz poprosić ją, aby co jakiś czas opróżniała skrzynkę pocztową lub zabierała ulotki spod drzwi, a także od czasu do czasu weszła do twojego mieszkania i np. zapaliła światło, żeby stworzyć pozory obecności domowników w mieszkaniu.

Pamiętaj, że dzieci i młodzież w czasie wakacji potrzebują jeszcze więcej twojej uwagi i zainteresowania, także postaraj się spędzać z nimi aktywnie czas. Warto porozmawiać z dzieckiem o tym, jakie zagrożenia wynikają z używania alkoholu lub środków odurzających, przypomnieć zasady bezpiecznego poruszania się po drodze czy bezpiecznego korzystania z Internetu. Przede wszystkim zainteresujmy się tym, z kim nasze dzieci się bawią, spędzają czas poza domem. Zwracajmy im uwagę na to, by nie rozmawiały z nieznajomymi, a także, by nie przekazywały nikomu swoich danych – telefonu czy adresu oraz, żeby nie opowiadały ludziom o waszych planach wyjazdowych.

Podczas urlopu spędzanego w górach, zawsze przed wyjściem w góry, sprawdźmy warunki panujące w wyższych partiach i aktualną prognozę pogody. Trzeba pamiętać, że pogoda w górach jest nieodgadniona i potrafi zmienić się błyskawicznie, dlatego zawsze przed wymarszem, należy w miejscu pobytu zostawić informację o trasie marszu i o planowanej godzinie powrotu. Koniecznie trzeba zabrać ze sobą odpowiednie ubranie, wygodne obuwie oraz telefon z naładowaną baterią, kurtkę przeciwdeszczową, zapałki czy latarkę. I pamiętajmy, że trasa wyprawy musi być dostosowana do naszych umiejętności i możliwości fizycznych.

W sytuacji, gdy urlop zaplanowaliśmy nad morzem czy jeziorem, miejmy na uwadze to, że woda jest groźnym żywiołem i każda, nawet najbardziej niewinna fala, może stanowić śmiertelne zagrożenie. Dlatego podczas wypoczynku nad wodą, dzieci koniecznie muszą znajdować się pod nieustanną opieką dorosłych. Pamiętajmy o tym, żeby stosować się do znaków, tablic informacyjnych oraz zaleceń ratownika. Ponadto korzystajmy jedynie ze strzeżonych kąpielisk i miejsc wyznaczonych do kąpieli, nie pływajmy w okolicy falochronów oraz nie skaczmy do wody w miejscach nieznanych, gdyż może to grozić trwałą niepełnosprawnością lub nawet śmiercią.

Wakacje to dla niektórych osób okres wzmożonej pracy w polu. Niestety, podczas takich prac, każdego roku zdarzają się wypadki z udziałem dzieci. Dlatego miejmy ciągle na oku nasze pociechy! Nie pozwalajmy im na używanie i dotykanie maszyn rolniczych czy urządzeń będących w ruchu i pod napięciem, gdyż mogą stanowić dla nich śmiertelne niebezpieczeństwo.

Pamiętajmy, że wakacje są po to, by naładować baterie i wypocząć, jednak we wszystkim trzeba zachować trzeźwy umysł i zdolność logicznego myślenia.

ndl