Zachowaj czujność w sieci - Aktualności - Komisariat Policji Metra Warszawskiego

Aktualności

Zachowaj czujność w sieci

Data publikacji 15.11.2021

W dobie informatyzacji, gdy coraz więcej transakcji pieniężnych zawieramy z wykorzystaniem sieci internetowej zaoszczędzamy wiele czasu i energii. Korzystanie z serwisów aukcyjnych, sklepów czy usług bankowych za pośrednictwem internetu staje się dla nas codziennością. Podczas wszystkich powyższych aktywności narażeni jesteśmy na różnego rodzaju zagrożenia, w szczególności na próby pozyskania naszych danych osobowych, haseł do kont bankowych, czy haseł do poczty elektronicznej. Poniżej prezentujemy kilka zasad, które pozwolą na zminimalizowanie ryzyka wystąpienia wyżej wymienionych zdarzeń.

 

1. Odpowiednie hasło kluczem do bezpieczeństwa

Zaleca się, aby hasło zawierało jednocześnie małe litery, duże litery, cyfry oraz znaki specjalne. Nie należy tworzyć hasła w oparciu o ciągi znaków występujących na klawiaturze, np. „qwerty” czy „1234”. Unikać należy również wykorzystywania tego samego hasła do różnych kont, niejednokrotnie w historii dochodziło do wycieku baz danych użytkowników różnych portali internetowych.

 

2. Strzeż się „Phishingu”

„Phishing” to metoda jaką oszuści próbują wykraść dane użytkowników takie jak: hasła, loginy, dane kart kredytowych poprzez podszywanie się pod różne osoby, instytucje publiczne, czy banki.

Oszuści wysyłają wiadomości do złudzenia przypominające, te przesyłane przez wyżej wymienione podmioty. Najczęściej zawierają one linki, bądź wskazują adresy do fikcyjnych stron internetowych, na których osoba proszona jest o wpisanie swoich danych, bądź wykonanie przelewu weryfikacyjnego.

Jak można chronić się przed phishingiem? Przede wszystkim nie należy otwierać wiadomości od podejrzanych nadawców, ani w razie otwarcia wiadomości klikać w hiperłącza, czy linki, które znajdują się w otrzymanym mailu. Przesyłane przez oszustów treści często zawierają błędy językowe, czy błędy składniowe, występowanie takowych może być dla nas sygnałem, że ktoś próbuje nas oszukać. Żaden autoryzowany nadawca, nie będzie prosił Cię także o podanie jakichkolwiek haseł, numerów pin, danych kart bankowych. Jeżeli nie jesteś pewny czy wiadomość, którą otrzymałeś pochodzi ze sprawdzonego źródła, skontaktują się za pomocą oficjalnych kanałów z nadawcą. Większość instytucji publicznych, czy banków posiada swoje strony internetowe, na których łatwo można porównać maile, czy uzyskać kontaktowy numer telefonu.

 

3. Zachowaj ostrożność podczas dokonywania płatności

Podczas korzystania z portali aukcyjnych czy sklepów internetowych, używaj form płatności, które znasz. Przed dokonaniem transakcji dobrą praktyką jest sprawdzenie opinii o osobie wystawiającej przedmiot na portalu aukcyjnym, czy o sklepie internetowym. W wypadku gdy, nie jest możliwa weryfikacji wiarygodności wyżej wskazanych podmiotów warto rozważyć opcję płatności „za pobraniem”, co pozwoli nam na sprawdzenie zgodności otrzymanego towaru z towarem zamawianym. Nigdy nie korzystaj z odnośników do płatności wysyłanych przez innych użytkowników portali aukcyjnych, istnieje ogromne ryzyko iż może być to próba wyłudzenia Twoich danych.