Bezpieczny powrót do szkoły - Aktualności - Komisariat Policji Metra Warszawskiego

Aktualności

Bezpieczny powrót do szkoły

Data publikacji 30.08.2021

Czas beztroski związany z okresem wakacyjnym dobiega końca. Niebawem szkolne ławki znowu pełne będą radosnej młodzieży. Nie zapominajmy, że rozpoczęcie nowego roku szkolnego niesie ze sobą nie tylko duże emocje dla najmłodszych, ale także pewne zagrożenia. Zadbajmy wspólnie, aby powrót do szkół przebiegał bezpiecznie poprzez przestrzeganie kilku poniższych zasad.

 

1. Dbam o bezpieczeństwo podczas drogi do szkoły.

Udając się do szkoły pieszo, na rowerze czy hulajnodze, pamiętać należy o przestrzeganiu zasad ruchu drogowego. Poprawne korzystanie z przejść dla pieszych zapewni nam bezpieczeństwo podczas przechodzenia na drugą stronę ulicy. Poruszając się na rowerze należy korzystać z wyznaczonych ścieżek dedykowanych jednośladom. Warto swój ubiór wzbogacić w odblaski, które zwiększą naszą widoczność podczas niesprzyjających warunków atmosferycznych. Policjanci skierowani w pobliże szkół oraz przedszkoli zwracać będą szczególną uwagę na zapewnienie bezpieczeństwa dzieciom i młodzieży podczas ich podróży do oraz ze szkoły.

 

2. Nie rozmawiam z nieznajomym

Warto zwrócić uwagę najmłodszym, aby nie odchodzili nigdzie z osobą nieznajomą, nie nawiązywali z nimi żadnego kontaktu, nie odpowiadali na ich propozycje, np. częstowanie cukierkiem czy innymi słodyczami. Należy dużo rozmawiać z dziećmi zaznaczając, że w sytuacji gdy czuje, że grozi mu niebezpieczeństwo, ma prawo odmówić, głośno krzyczeć lub po prostu uciec.

 

3. Dbam o dystans społeczny

Ze względu na sytuację epidemiczną w Polsce, warto zadbać o zdrowie uczniów. Zachowanie odpowiedniego dystansu społecznego, częste mycie oraz dezynfekowanie rąk pozwoli na zmniejszenie prawdopodobieństwa zachorowania.

 

4. Współpracuję z funkcjonariuszami publicznymi

Instytucja szkoły stwarza ogromne możliwości, między innymi na pozyskiwanie wiedzy na temat szeroko pojętego zagadnienia bezpieczeństwa. Policjanci Zespołu Prewencji Kryminalnej, Nieletnich i Patologii KP Metra Warszawskiego zachęcają placówki oświatowe, do których uczęszczają przedszkolaki oraz uczniowie klas 0p-III do organizowania spotkań, na których policjanci osobiście porozmawiają z młodzieżą i opowiedzą jak należy zapobiegać występowaniu sytuacji niebezpiecznych w codziennym życiu.

Kontakt pod nr tel. 47 72 339-68 lub 600-010-031 oraz: oficer.prasowy.metro@ksp.policja.gov.pl

 

sp